Građani opterećeni kreditima, raznim zaduženjima za režije, ovrhe podmiruju prodajom zemlje u bescjenje. Usprkos krizi, trenutačno se najviše trguje nekretninama na Jadranu i većim gradovima poput Zagreba stanovi Kacunar.
Najtraženija su građevinska zemljišta uz jezera, potoke i rijeke i to manje parcela od 700 do 1.000 kvadrata za gradnju vikendica za odmor. Cijene stanova u starijim zgradama u Gračacu, Srbu i Donjem Lapcu kreću se od 300 do 500 eura po kvadratu, a u Otočcu, Gospiću i Korenici cijene takvih stanova su nešto više, od 500 do 700 eura.
Kad je novogradnja u pitanju, kreću se od 800 do 900 eura po kvadratu. Cijene apartmana su od 900 eura po četvornom metru u Karlobagu, do 1.100 u Senju te 1.200 do 1.400 eura u Novalji.
srijeda, 25. srpnja 2012.
utorak, 10. srpnja 2012.
Građani će platiti 7,9 milijardi kuna poreza na kuće
ZAGREB - Porez na imovinu, koji od sljedeće godine tako žustro najavljuje ministar financija Slavko Linić, kontroverzan je sam po sebi: on potpuno preokreće sadašnju hrvatsku poreznu filozofiju i uvodi oporezivanje ušteđevine, osobnog kapitala, te praktički znači beskonačno oporezivanje dijela dohotka koji nije skriven u čarapi ili pohranjen u banci, sve dok ga nekretnine Zagreb Centar država ne uzme građanima čitavog, pa i dalje. Pokrenute su i brojne rasprave o praktičnim problemima njegova ubiranja, mogućoj izdašnosti i slično. Ali, pritom se potpuno izgubio iz vida mogući makroekonomski učinak ubiranja poreza na imovinu, a on će, u najblažu ruku, sasvim sigurno biti katastrofalan.
Pretplati se na:
Postovi (Atom)